Çağımız teknoloji ve hız çağı, günümüzde birçok insan çeşitli platformlarda online alışverişler yaparak ihtiyacı olan ürünlere hızlı ve ekonomik yollarla sahip olmak istemektedir. Ancak internet üzerinden alışveriş yapmak sanılanın aksine her daim güvenilir olmadığı gibi birçok riskli yanı da vardır. Bunlardan biri; bazı alışveriş sitelerinin ürünü satın alma aşamasında sizden TC Kimlik numaranızı istemesi hususudur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Gerekli kontrolleri sağladığınız takdirde güvenilir yollarla, kolaylıkla alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Online Alışverişlerde Neden TC Kimlik Numarası Vermek Gerekir?

İnternette sayısız mağaza, sayısız alıcı bulunduğu gibi tamamen dolandırmaya yönelik eylemlerde bulunmak isteyen sayısız paravan alışveriş sitesi de bulunmaktadır. Hacker tabir edilen dolandırıcılar; tüketicilerin kredi kartı, banka hesap bilgilerini çalarak, kişisel bilgilerini kopyalayarak kendilerine yönelik izinsiz para akışı sağlamaktadırlar. Müşterilerin ilgisini çeken ürünleri değerinden az yahut çok cüzi miktarlara satıyormuş gibi tamamen kandırmaya yönelik kurulan birçok site bulunduğundan; bu sitelere karşı hem müşterilerini, hem de kendilerini korumak için güvenilir mağazalar da TC Kimlik numarası istemeye yönelmişlerdir. Çünkü TC Kimlik numarası özeldir, şahsidir. Nasıl tüzel şirketler için sicil numaraları varsa müşterilerin her biri de bir nevi şahıs şirketidir ve TC Kimlik Numarası ile güvenilirlikleri doğar. Aynı zamanda kendilerini de garanti altına almış olurlar.


Online alışverişte TC Kimlik Numarası Vermek Doğru Mudur?

İnternet alışverişlerinin bulundurduğu riskler göz önüne alındığında tüketicilerin TC Kimlik numaralarını vermek istememeleri doğaldır. Ancak online alışveriş platformunun güvenilirliği aşamada büyük önem arz etmektedir. Hiçbir şekilde daha önce duyulmamış, alışveriş tecrübesi yaşayan birinin bulunmadığı yahut internet bağlantı adreslerinin yani URL adreslerinin güvenilirliği bulunmayan web sitelerinden alışveriş yapmamak gerekir. Buna dikkat etmek her daim güvende kalmanın ilk adımlarından biridir. Bunun dışında alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir ve resmi bir site olduğuna eminseniz ancak TC Kimlik numaranızı vermek konusunda tereddüt yaşıyorsanız; bahse konu platformda ürünlerini satan satıcının dolandırıcı olmadığı, güvenilir olduğunu TC Kimlik numaranızı istemesinden anlayabilirsiniz. Zira satın aldığınız ürünle ilgili adınıza fatura düzenleyen, bu fatura ile devlete verilecek verginin belirlenebilmesi amacıyla TC Kimlik Numarası ibraz etmesi gereken bir satıcı vardır karşınızda ve bu kişisel bilginiz alıcı ve satıcı arasında olacak şekilde üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır.


Ünlü alışveriş sitelerine TC Kimlik Numarası Vermek Ne Derece Güvenilirdir?

Hali hazırda isim yapmış, devletçe resmi olarak tanınan yasal bir alışveriş platformuna ilk etapta üye olurken kişisel verilerinizin paylaşılmayacağı konusunda bir sözleşmeye okudum, anladım şeklinde tıklamanız gerektiği sizlere bildirilir ve bu aşama tamamlanmadan üyeliğiniz gerçekleşmez. Kişisel verilerin korunması hakkındaki kanun kapsamında her türlü kişisel bilginiz saklı tutulur ve paylaşılması halinde rekor cezalar yansıtılır.

TC kimlik numarasının güvenilirliğine emin olunan sitelerde alışveriş sırasında kullanılmasının hiçbir riski yoktur. Hızlı ve kolay alışveriş yapmak isterken, kimlik bilgilerinin çalınma korkusunda olan müşteriler tarafından yasal yollarla alışveriş yapmak için TC Kimlik Numarasının en güvenilir yollardan biri olduğu unutulmamalıdır.