Alışveriş her daim hayatımızın vazgeçemeyeceğimiz bir parçasıdır. Her tüketici alışveriş yaptıktan sonra satıcı tarafından kendisine verilmek zorunda olunan fiş, fatura veya garanti belgesini almak zorunda olduğunun bilincindedir. Ancak tüketiciler tarafından bunun yararları konusunda bilgi sahibi olanların sayısı fazla değildir.


Alışverişte Fiş ve Garanti Belgesi Almanın Yararları Nelerdir?

Öncelikle yapılan her alışveriş sonrası devlete karşı vergi yükümlülüğü ödenmektedir. Devletin en büyük kamu gelirlerinden biri de vergi gelirleridir. Vergi gelirleri ile devletin vatandaşlarına sunduğu kamu hizmetleri aksamadan yürümektedir. Tüketiciler tarafından alınmayan fiş, fatura ve garanti belgesi kayıt dışı alışverişe neden olmaktadır. Bahse konu alışveriş üzerinden devlete karşı vergi verilmemiş olmaktadır. Bu şekilde dolaylı olarak da olsa vergi kaçırılmasına hizmet edilmektedir.

Elimizde bulundurduğumuz fiş ve garanti belgesi ile vergi kaçağı, kayıt dışı alışveriş gibi birçok zararlı durumun önüne geçmekle kalmaz; devletin temel kamu hizmetlerini finanse etmekte kullandığı vergi gelirleri ile hem kendimiz hem de diğer vatandaşlara yönelik sunulan hizmetlere de destek oluruz. Bu sayede verilen hizmetlerin kalitesi ile vatandaşların refah düzeyleri de artar. Bunun dışında bilinçli tüketici olarak haklarımıza yönelik yapılan saldırılar veya zararlar doğduğunda hak arama gücümüzü elimizde tutmuş oluruz.

Garanti belgeleri de özellikle elektronik eşyalarda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kapsamlı bir şekilde düzenlenen garanti belgesi, süresi içerisinde tüketicinin haklarını belirlerken, alışveriş yapan kişi, garanti belgesi ile onaylanmış fişini de teslim ettiğinde malın değerinin belirlenebilmesi için oldukça önemlidir.


Fiş ve Garanti Belgesi Almamanın Sonuçları Nelerdir?

Yapılan alışverişlerden fiş, fatura ve garanti belgesi almayarak fiyatı bir nebze olsa düşürmeye çalışan art niyetli tüketiciler, yapılan bu davranışın ne tür sonuçları olduğunu tam olarak bilememekle birlikte; kendisiyle birlikte birçok kişinin de hakkına girmektedir. Alınmayan bu belgelerle verilmesi gereken vergi yükümlülüğünü yerine getirmemiş işyeri hakkında haksız kazanç doğmakta, devletin gelir vergileri yanlış hesaplanmakta, kamu hizmetleri finanse edilirken sorunlar yaşanmaktadır. Belge vermek istemeyen işyerleri olduğu gibi, almak istemeyen müşterilerin tespitinde de yüklü miktarlarda kesilen cezalar da cabası.

 

Garanti Belgesi ve Fiş Almak Neden Bu Kadar Önemlidir?

Haksız kazanç elde eden işyerleri açısından bu belgeleri tüketiciye vermemek büyük cezai sorumluluklar doğurduğu gibi, bu belgeleri almak istemeyen tüketiciler için de cezalar uygulanmasına neden olmaktadır. Alınmaması durumunda tıpkı satıcıya düzenlenen ceza alıcıya da kesilmektedir.

Bunun dışında, aldığımız malın kusurlu, ayıplı ya da eksik çıkma ihtimallerine binaen almış olduğumuz fiş, fatura veya garanti belgesi ile tüketici olarak birçok hakkımız da muhafaza edilmektedir. Bu belgeler malın değişimini, tamirini ya da iade edilme sürecini kolaylaştırırken sırf biraz daha uygun fiyatlı mal almak için vazgeçmekle daha büyük zarara yol açılabileceği de göz önüne serilmektedir; zira elinizde bulunmayan belge ile sattığı malın arkasında duran bir satıcı bulamazsınız.