Teknolojinin de gelişimi ile internet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Günümüzün büyük bir çoğunluğunu internette geçirmeye başladık. Durum öyle ki artık günlük hayatımızda gerçekleştireceğimiz birçok faaliyeti dijital ortamda gerçekleştiriyoruz. Sevdiklerimize ayıracağımız zamanı internet üzerinden ayırıyoruz. Radyodan dinlenilen şarkıları internet üzerinden dinliyoruz. Okumak istediğimiz haberleri internet üzerinden okuyoruz. Saat kullanmak yerine saati cebimizdeki telefonumuzdan öğreniyoruz.

Bütün bu gelişmeleri yaşarken alışveriş alışkanlıklarımız da değişim gösterdi. Bütün günümüzü alışverişe ayırıp dolaşa dolaşa alışveriş yapma alışkanlıklarımız yerini bir tıkla istediğimiz ürün veya hizmete sahip olmaya bıraktı. Dolayısıyla e alışveriş, online alışveriş veya çevrimiçi alışveriş kavramları ortaya çıktı.

E-Alışveriş, alışverişlerin dijital ortamda gerçekleştirme eylemi anlamına gelmektedir. Kullanıcılar satın almak istediği ürün veya hizmetleri bulduklarında belirli adımları gerçekleştirerek o ürün veya hizmete sahip olabiliyorlar. Bu durum akıllara ödemenin nasıl gerçekleşeceği sorusunu getiriyor. İşletmeler ödeme için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Böylelikle tüketici aklında soru işareti kalmadan istediği ürün veya hizmete sahip olabiliyor. Bu seçeneklerden ilki kredi kartı veya banka kartı ile ödeme seçeneğidir. Kişi sahip olduğu kartın bilgilerini ödeme ekranında ayrılan kısmına girerek ödemeyi gerçekleştirebilir. Ayrıca yine ödeme için havale sistemi de kullanılmaktadır. Bu seçeneklerden çekinen ve şüphe içinde olan kullanıcılar için ise kapıda ödeme yöntemi bulunuyor. Bu yöntem sayesinde tüketici siparişini veriyor ve ücretini kargo ile kapıda ürünü aldığında verebiliyor. Bu yöntem tüketicinin işletmeye güven duymasını sağlıyor.


İnternet Üzerinden Gerçekleştirilen Alışverişin Avantajları

E-Alışveriş, tüketici açısından yakın çevresinde bulamayacağı ürünleri bulabilme imkanı sağlar. Çok daha fazla seçenek ile karşılaşıyor olması müşteri memnuniyetini arttıracaktır. Ayrıca tüketici alışverişe ayırdığı uzun saatlerden tasarruf etme şansı bulacaktır. İnternet fiyatları perakende mağazaları fiyatlarına göre daha ucuz olduğundan para tasarrufuna sebep olacaktır.

E-Alışverişin satıcı açısından avantajlarını düşünecek olursak öncelikle işletme daha çok müşteriye ulaşma imkanı bulacaktır. Ayrıca ulaştığı müşteriler ile iyi ve kolay iletişim kurabilmesi kolaylaşacaktır. Online reklam maliyetlerinin ucuz olması sebebiyle hem daha çok müşteriye ulaşacak hem de reklam maliyetleri çok fazla tutmayacaktır.


İnternet Üzerinden Gerçekleştirilen Alışverişin Dezavantajları

Tüketici özellikle ilk defa deneyeceği online alışveriş sitesindeki alışveriş için çekingendir. Çünkü siteye güvenmesi için herhangi bir sebebi yoktur. Vereceği paranın karşılığını alamamaktan korkar. Ayrıca tüketici için görmeden ürün almak tehlike yaratabilir. Müşterinin bedenine uymayan veya fotoğrafta göründüğü gibi olmayan ürünler için iade istemek ve ürünü geri göndermek hem para hem de zaman kaybına sebep olabilir.

Banka kartı ile yapılan alışverişlerde kart bilgilerin bazı siteler tarafından depolanıyor olması müşterinin mağdur edilmesine sebep olmaktadır.

Online alışverişte müşteri işletme ile iletişime geçme imkanı bulur fakat işletme müşterinin göndermiş olduğu mail ve mesajlara dönmediği takdir de müşterinin mağduriyet yaşamasına sebep olabilir.


Bunun gibi çekinceler olsa da internetten alışveriş yapmak aslında güvenlidir.
Sadece alışveriş yaptığınız sayfanın hakkımızda ve iletişim gibi bilgilerini kontrol etmeniz, iletişim adresi ve bilgileri var mı? Şirket mi? Şirket bilgilerini açık bir şekilde paylaşılmış mı? Web sitesinde SSL sertifikası ve güvenli POS sitemleri bulunuyor mu? ETBİS Kaydı var mı? Tüm internet platformlarında yorumları nelerdir?
Bunları incelemeniz gerekiyor. Bu soruların cevapları evet ise alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.
Ödemenizi banka kartı veya kredi kartıyla yaparsanız harcama itirazı gibi ek güvenlik imkanlarınız bulunmaktadır.