Online alışveriş, günümüzde kullanıcıların çeşitli platformlardan çevrimiçi olarak alışveriş yapabilmesini sağlayan sistemlerin tümüne verilen addır. Çağımızda online alışveriş artık günlük hayatımızın adeta bir parçası haline geldi. Online alışveriş sayesinde aynı anda birden çok mağazayı gezerek alışveriş yapma şansı bulabilecek, aynı zamanda koltuğunuzdan bile kalkmadan, yüzlerce markaya, ürüne ulaşabileceksiniz.


Online alışveriş ile hayatınızı kolaylaştırın

Teknolojinin ilerlemesi ile markaların birbirinden farklı ürünlerini tek tıkla avucumuzda taşımaktayız. Birçok ürüne erişme imkanıyla incelemekte olduğunuz ürünün farklı marka, fiyat kriterlerini sağlayan muadillerini de keşfedilirsiniz. Ürünler hakkındaki kullanıcıların yorumları, birçok markanın yılın belirli tarihlerinde gerçekleştirdiği kampanyalar ile avantajlı alışveriş her tüketicinin hakkı.

 

Online Alışverişte Tüketicilerin Sahip Olduğu Haklar ve Avantajlar

Alıcıların kolaylıkla ürüne ulaşabilme hakkı bulunduğu gibi satıcıların da ürünü sağlam, eksiksiz ve zamanında teslim etme yükümlülüğü vardır. Aynı tarihli teslimat yapan satıcılar olduğu gibi, hızlı kargo seçeneği sunan satıcıların da yakaladıkları alışveriş hacmi büyük boyutlara ulaşmaktadır.

Ödeme konusunda taksit seçenekleri, ürünün tutarı üzerinden belirli bir yüzdenin tüketiciye geri yansıtılması gibi seçeneklerle tüketiciyi elinde tutan politikalar izleyen üreticiler de, tüketicilerin en çok tercih ettiği mağaza sahipleri olmaktadır. Bu sayede günün her saati dilediği ödeme kolaylığını seçerek o çok istediği ürünü kısa sürede teslim alan alıcılar için çevrimiçi alışveriş büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Tüketicilerin Perspektifinden İptal ve Cayma Hakkı Nasıl Uygulanır?

Üreticilerin online alışveriş platformlarında siparişlerini iptal etme veya siparişlerinden cayma hakkı da bulunduğunu belirtmek gerekir. Satıcıların, bağlı bulundukları online siteler ile kurmuş oldukları işbirlikleri sayesinde bu süreçler de kolaylıkla gerçekleştirilmekte, her iki tarafı da mağdur etmeden hızlıca çözülmektedir.

Peki, o çok istediğimiz ürünü herhangi bir sebepten almaktan vazgeçtiğimizde ya da teslim aldıktan sonra ürün beklentilerimizi karşılamadığında tüketiciler olarak nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir? Öncelikle ürünü satın aldıktan hemen sonra herhangi bir sebepten alışverişinizi iptal etmek istediğimizde satın aldığınız ürün için, o ürünü satan mağazanın talebinize onay verip vermediğini kontrol etmekle işe başlayabilirsiniz. Bu kapsamda talebinize onay verilmemiş ise bu durum iptal edilme sürecini daha da kolaylaştıracağından onaylanan siparişlere oranla çok daha basit bir yol izlemenizi sağlayacaktır.

Mağaza tarafından halen onayı verilmemiş ürünler hakkında hemen ilgili sitenin sipariş takibinin yapıldığı bölümüne gelerek siparişinizi iptal edebilirsiniz. Bu durumda ürünün ücreti ilgili banka hesabınıza kısa sürede geri yatırılacaktır. Siparişinizi verdikten sonra halen kargoya verilmemiş ürünler de bu kapsamda geçerlidir.

Bir diğer mevzu ise; satın almış olduğunuz ürün için siparişiniz oluşturulmuş, onaylanmış ve satıcı tarafından kargoya teslim edilmiş ise bahse konu ürün hakkında cayma hakkınız kapsamında iade sürecini uygulamanız gerekmektedir. Kargo şirketi tarafından size teslim edilen ürünü, dilerseniz kapıda dilerseniz de teslim aldıktan sonra iade edebilirsiniz. Her iki konuyu da satıcıyla iletişime geçerek gerçekleştirmeniz iki tarafın da bilgisi dahilinde hızlıca işlemlerinizi yürütmenizi sağlayacaktır.