Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle birçok insanın ilk tercihi olan online alışveriş kimileri tarafından yaygın olarak kullanılsa da hala güvenilirliği ve işleyişi açısından akıllarda soru işareti bırakıyor. 

 

Çevrimiçi Satış Neden Bu Kadar Yaygınlaştı?

Çevrimiçi satış, özellikle kolaylığı sebebiyle tercih ediliyor. Saatlerini ayırarak mağaza ya da market dolaşmak istemeyen birçok insan, günümüzde ihtiyacı olan ürünleri belirleyip birkaç dakika içerisinde online olarak sipariş verebiliyor. Alışveriş sitelerindeki kullanıcı yorumları sayesinde ürün hakkında belki yüzlerce değerlendirmeye ulaşılabiliyor. Online alışveriş sayesinde indirimleri takip etmek de daha kolay bir hale geliyor. Ayrıca seçeneklerin artması insanların kendi için en uygun ürüne ulaşabilmesi ihtimalini de arttırıyor. 

 

Ödeme Süreci Nasıl İşliyor?

Online alışverişte ödeme için en çok tercih edilen yol banka veya kredi kartı kullanmak. Ancak banka kartıyla ödeme yapılabilmesi için öncelikle kartın internet alışverişi için açık olup olmadığının teyit edilmesi gerekiyor. Bu bilgiyi ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmek mümkün. Eğer kart internet alışverişi için kapalı durumda ise yine ilgili bankaya verilen basit bir talimatla açık hale getirilebiliyor. Herhangi bir kart mevcut değilse birçok online alışveriş sitesinde kapıda ödeme yöntemi de bulunuyor. Bu yöntemin bulunmadığı sitelerde sanal kart kullanıp kullanılamayacağı araştırılıp kullanılabiliyorsa bir sanal kart oluşturabilir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde ilgili siteye ve bankaya bağlı olarak çeşitli sayılarda taksit de uygulanabilmekte.

 

İade/ Değişim Süreci Nasıl İşliyor

İade veya değişim şartları mağazaya veya ürüne göre değişir. Genellikle ortalama bir ay boyunca değişim veya iade yapma hakkı vardır ancak bu süre değişebilir. Kimi mağazalar ve kimi ürünlerde iade hakkı hiç bulunmayabilir. Bu konuda en doğru bilgiye online alışveriş yapılan sitenin iade/değişim şartları incelenerek ulaşılabilir. İade/değişim talebinde bulunduktan sonra ilgili kargo şubesine ürün teslim edilir. İade ücreti bankaya bağlı olarak karta yansıtılacaktır. 

 

Ne Kadar Güvenli?

Bu konuda genel geçer bir yargıya varmak mümkün olmasa da kendini kanıtlamış alışveriş sitelerini kullanmak ve talihsiz durumlarda müşteri hizmetleriyle doğru iletişim kurmak, sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına oldukça önemlidir.


Bunun gibi çekinceler olsa da internetten alışveriş yapmak aslında güvenlidir.
Sadece alışveriş yaptığınız sayfanın hakkımızda ve iletişim gibi bilgilerini kontrol etmeniz, iletişim adresi ve bilgileri var mı? Şirket mi? Şirket bilgilerini açık bir şekilde paylaşılmış mı? Web sitesinde SSL sertifikası ve güvenli POS sitemleri bulunuyor mu? ETBİS Kaydı var mı? Tüm internet platformlarında yorumları nelerdir?
Bunları incelemeniz gerekiyor. Bu soruların cevapları evet ise alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.
Ödemenizi banka kartı veya kredi kartıyla yaparsanız harcama itirazı gibi ek güvenlik imkanlarınız bulunmaktadır.