İnsan ihtiyaçları uçsuz bucaksız olabilmektedir. Özellikle son dönemlerde pandeminin de etkisi ile evde vakit geçirdiğimiz zamanlar çoğalmış, dolayısıyla tekstil alışverişlerinin yerini gıda tüketimi almıştır. Kısıtlamaların olduğu günlerde insanların tercihi online alışveriş yönünde olmuştur.

Online alışverişe yoğunluk artarken, işletmelerin birçoğu daha önce dijital ortamları tercih etmemiş olsalar bile bu kanallara yönelmişlerdir. Müşteri çekebilmek, güvenilir bir alışveriş ortamı yaratırken beklentileri karşılamak bu süreçte onlar için odak noktalarından bir kaçıdır. İnsanların gıda tüketiminin yanı sıra evde geçirdikleri vakti keyifli hale getirebilmek için kutu oyunları, kitap, bulmaca vb. birçok alternatif alışveriş ihtiyacı doğmuştur.

 

İnternetten Alışveriş

Online alışveriş konusunda problemler malum, kredi kartı güvenliği ve kişisel bilgilerin saklanması konularıdır. Online alışveriş yaparken ilk dikkat edilmesi gereken husus güvenli bir alışveriş sitesidir. Bu sebeple, bilinen markalar tercih edilmeli ve belli başlı online alışveriş hizmeti sunan uygulamalar kullanılmalıdır. Bir sonraki aşama ise ihtiyacımıza yönelik alacağımız ürünün piyasa fiyatıdır. Bütçeye uygun ürünleri almak her tüketiciyi memnun eder. Online alışverişte de bu husus önemlidir. Bazı firmalar aldığınız ürünün yanında ufak hediyeler göndererek, müşteri bağlılığı ve memnuniyeti sağlamak isterler. Tüketici bu süreçte gönderilen hediyenin maddi değerine bakmaz, sanal ortamda yaptığı alışveriş sonrası satıcının kendisini düşündüğünü ve memnun etmek istediğini anlar. Böylece müşteri bağlılığı kurulmaya çalışılır.

 

Online Alışveriş Müşteri Hizmetleri

Online alışveriş uygulamaları daha önce hiç bu işlemi yapmamış bir kullanıcı için bile yönlendirme yapmakta ve alışveriş sürecini kolaylaştırmaktadır. Hatta alışveriş öncesi ilgili işletmenin müşteri hizmetlerinden destek alabilmek mümkündür. Böylelikle süreci önceden bilerek alışverişi tamamlamış olursunuz. Tüm bunlara ek olarak bilgilendirme formları, chat botları gibi birçok alternatif mevcuttur. Tek dikkat edilmesi gereken husus; güvenliktir. Güvenli bir ortam oluştuktan sonra geriye keyifli şekilde online alışveriş yapmak kalıyor. Bu süreçte de beklentilere yönelik reklamlardan faydalanmak mümkündür.

 

Neden Cazip?

Online alışverişte hem teslimat hızı hem fiyat bakımından daha cazip olurken, ürünün adresinizde kapıya kadar teslim edilmesi de insanları mutlu eden diğer hususlardır. Bu süreçte uygulamalar arası fiyat karşılaştırması yapabilir, ihtiyacınıza yönelik en uygun olan ürünü temin edebilirsiniz.


Bunun gibi çekinceler olsa da internetten alışveriş yapmak aslında güvenlidir.
Sadece alışveriş yaptığınız sayfanın hakkımızda ve iletişim gibi bilgilerini kontrol etmeniz, iletişim adresi ve bilgileri var mı? Şirket mi? Şirket bilgilerini açık bir şekilde paylaşılmış mı? Web sitesinde SSL sertifikası ve güvenli POS sitemleri bulunuyor mu? ETBİS Kaydı var mı? Tüm internet platformlarında yorumları nelerdir?
Bunları incelemeniz gerekiyor. Bu soruların cevapları evet ise alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.
Ödemenizi banka kartı veya kredi kartıyla yaparsanız harcama itirazı gibi ek güvenlik imkanlarınız bulunmaktadır.