Günümüz enformasyon, bilgi, uzay çağında çeşitli ilerlemeler teknolojik olanaklar aracılığıyla insanların daha önce çok uzun sürede yapabildikleri işler şimdilerde çok kısa sürelerde yapılabilmektedir. Hem süre olarak daha kısa sürede hem de fazla bir efor sarf etmeden yapılabilmektedir. İnternet ve teknolojik imkanlar bu denli gelişmeden önce bireyler ihtiyaçlarını daha uzun sürelerde ve daha çok çabalarla karşılamaktaydı. Mağazalar, alışveriş merkezleri, dükkanlar, marketler tek tek gezilerek yapılmaktaydı. Çağımızda olanakların artması neticesinde birey herhangi bir efor sarf etmeden internet sitelerinde istediği alışverişi yapabilmektedir. 

 

İnternet Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle alışveriş yapacak olan birey ne istediğine neye ihtiyacı olduğuna karar vermesi gerekmektedir. Alacağı eşyanın tasarımını, boy ve uzunluğunu, batını özelliklerini, rengini ve fiyat aralığını kendi kafasında tasarlamalı kararını vererek internet sitelerindeki ürünleri incelemelidir. Aksi taktirde bireyin kafası karışık olacağı için istediği ürünü net olarak alamayacağı gibi bir sürü ürün alma yoluna gidecek ve bu kendisine son derece maliyetli olacaktır. 

 

İnternet Alışverişinde Hangi Bilgiler İstenir?

İnternetten alışveriş yapan bir bireyin alacağı ürünü ya bankaların herhangi birinden almış olduğu bir kredi kartı aracılığıyla direkt çekim yaparak alabilir ya da ürün tesliminde nakit ve havale aracılığıyla hizmet bedelini ödeyebilir. İnternet alışverişi günümüzde çok çeşitli alanlarda ve siteler aracılığıyla yapıldığı için satın alınacak ürünlerin güvenli gelebilmesi için ve hızlı erişilmesi için siteler genel olarak bireyden şu bilgileri istemektedir.

Aktif Ev veya İş Adresi: İnternet siteleri bu bilgileri kullanıcıdan isterken bazı noktalara dikkat etmektedir. Örneğin verilen adresin açık olup olmadığına, güncelliğine ve doğruluğa dikkat edilir. Bu şekilde bireyin satın aldığı/alacağı ürünün güvenli bir şekilde adrese teslimiyette herhangi bir sorun yaşanmaması için alınan önlemlerden biridir. Adrese dayalı teslimiyette internet siteleri daha önce anlaşmalı olduğu kargolar aracılığıyla bireye ürünü ulaştırmaktadır.

Ödeme Türü veya Yolu: Birey aldığı mal ve hizmet bedeli olarak ya sanal ortamda kredi kartları aracılığıyla ödeme yapacaktır ya da ürün kendisine teslim edildiğinde havale/elden ödeme şeklinde bir bedel ödeyecektir. İnternet siteleri bu hususta tercihi alışveriş yapan bireye bırakmaktadır. Ancak kredi kartlarıyla yapılacak ödemelerde birey taksit seçeneklerinden yararlanıp çok zora girmeden ürün sahibi alabildiği için daha çok bu şekilde kredi kartı aracılığıyla ödeme yapılmaktadır.

Yaş ve Cinsiyet: Bireyin yaş ve cinsiyeti sorularak kendisinin kişisel özelliklerine bağlı olarak alabileceği, kendisine uygun olan ürünler takdim edilmektedir. Bunun için de her internet sitesinin özellik olarak yaş, cinsiyet, renk, marka vb. ürün seçim seçenekleri mevcuttur. Buda birey için internette alışveriş yaparken kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Ürünü arama ve ona ulaşmada geçen zaman kısalmaktadır.

Renk ve Ebat: İnternet alışverişinde dikkat edilen önemli hususlardan biri de ürün rengi ve boyu seçenekleridir. Bu şekilde birey istediği ürünün rengini ve kendi bedenine uygununu seçebilme hakkına sahip olmaktadır.